Veriaci sa k ním modlia každú nedeľu. Viete vysvetliť, ktorá ikona čo znamená?

ofigenno.com

Raz sa Francis Bacon vyjadril, že ateizmus je tenký ľad, po ktorom prechádza jedna osoba a vzápätí sa celý ľud prepadne do priepasti. Preto nezáleží na tom, či ste veriaci alebo nie, je dôležité, aby každý poznal význam týchto ikon.

Naša redakcia sa vám rozhodla niečo porozprávať o niektorých hlavných symboloch kresťanských svätcov. Nielen že budete vedieť, kto je zobrazený na ikonách, ale ľahšie pochopíte kresťanstvo a obdobie osvietenstva.

Ján Krstiteľ – prorok
jeho hlavným symbolom sa stal baránok, a taktiež je symbolom radikálneho života s Bohom, často je jeho postava spojená s kalichom, s ktorým krstí ľudí. Taktiež sa častokrát zobrazuje s tenkým dlhým krížom, knihou alebo zvitkami

Sám Ján je zobrazovaný ako chudý muž, s dlhými kučeravými vlasmi a fúzami strednej dĺžky. V období renesancie ho umelci kreslili ako mladého muža, ktorý kráčal s módou tej doby.

Často sa stáva, že na ortodoxných ikonách v čaši na krst je často zobrazovaná Ježišova hlava namiesto hlavy jahniatok. V blízkosti sa nachádza strom a sekera, ktoré sú odkazom Janovej kázni –  „Čiňte pokánie lebo sa priblížilo nebeské kráľovstvo,
každý strom, ktorý nenesie dobrého ovocia, sa vytína a hádže na oheň.“

Článok pokračuje na ďalšej strane…