Srdce 103-ročného kardiochirurga je úplne zdravé! V čom spočíva jeho tajomstvo zdravia a dlhovekosti?

Pravdepodobne všetci by sme sa chceli dožiť stovky. Užiť si svadbu svojich pravnukov, sledovať kolonizáciu Marsu či naučiť sa teleportovať. Na tajomstvo dlhovekosti sa snažia prísť vedci z celého sveta, hoci dlhý a zdravý život je veľmi zriedkavý dar. Zdá sa však, že dlhovekosť sa dá aj naučiť…

Prinášame vám príbeh významného kardiochirurga Ellswortha Warehama z USA ktorý tvrdí, že našiel kľúč k dlhému a šťastnému životu.

Ako teda žiť dlho?

Doktor Ellsworth Wareham má 103 rokov. Polovicu svojho života dodržiava vegetariánsku diétu. Známy kardiochirurg je presvedčený, že práve diéta a zdravý životný štýl sú príčinou jeho mimoriadnej dlhovekosti a vynikajúceho zdravia.

„Môžem povedať, že som odjakživa inklinoval k vegetariánskej strave.Moji rodičia boli farmári, takže nedostatkom mäsa sme netrpeli. Len mi jednoducho nikdy nechutilo. Keď som ho prestal jesť úplne, najskôr som sa bál, že či má moje telo dostatočné množstvo živín. Potom som však zistil, že stačí jednoducho brať vitamín B12“.

vegeteriánska strava

Wareham sa stretával v praxi so srdcami každý deň. Doktor hovorí, že pred 50timi rokmi spolu so skupinou chirurgov uskutočnil otvorené operácie srdca v Ázii. Práve táto skúsenosť bola pre neho podnetom pre radikálnu zmenu jeho životného štýlu.

„Operovali sme pacientov s vrodenými srdcovými poruchami. S prípadmi ischemickej choroby srdca sme sa takmer nestretli.Táto choroba sa vyskytuje najmä v rozvinutých krajinách“, hovorí chirurg. Niet divu, keďže obyvatelia Ázie preferujú rastlinnú stravu. Ellsworth Wareham je presvedčený, že zvýšená hladina cholesterolu je typická najmä pre vysoko rozvinuté krajiny. Tvrdí teda, že ak by ľudia dali na jeho rady, tak by ischemická choroba srdca neexistovala.