Sľubujeme Vám, že po prečítaní tohto článku si vodu v plastovej pet fľaši už nekúpite!

Neexistuje asi žiadna osoba, ktorá nepije vodu z plastovej fľaše. Takáto balená voda je totiž všade okolo nás a hoci sa to môže zdať ako banalita, plastové obaly predstavujú najväčšie riziko pre naše zdravie. Aké sú nevýhody PET balení a prečo to predstavuje potenciálne riziko pre naše zdravie?

Po tomto článku sa budete pozerať na balenú vodu trochu inak. Nielen, že značne prispievajú k znečisteniu našej planéty, ale aj „znečisťujeme“ náš organizmus ich používaním. Prečo by sme sa im teda mali vyhýbať?

Označenie
Plastové fľaše majú na svojom dne značku. To nám hovorí, aký druh plastov bol použitý pri ich výrobe a na základe toho si dokážeme o tomto materiáli zistiť všetky potrebné informácie. Niektoré štítky by nás mali pred nákupom varovať, inak sú fľaše relatívne bezpečné.

Fľaša označená číslom 1 v trojuholníku (PET alebo PETE) by mala byť iba jednorazová. Akonáhle je tento typ plastu vystavený vysokým teplotám, vrátane slnečného žiarenia, uvoľňuje toxíny priamo do vody, ktorú následne pijeme.

Mali by ste sa vyvarovať oblúkom štítkom označeným 3 alebo 7 (PVC a PC). Vylučujú totiž množstvo chemikálií priamo do vody alebo do potravín, pre ktoré je obal určený. Pokiaľ je potravina skladovaná príliš dlho v obale tejto kompozície, môže to viesť až k vážnym zdravotným problémom.

Polyetylén označený 2 a 4 alebo polypropylén s číslom 5 je najvhodnejšou voľbou pre balenie potravín. Fľaše s týmto štítkom sú bezpečné aj na viac použití, ale mali by ste v nich skladovať iba studenú vodu. Nezabudnite ich pravidelne umývať a pravidelne dezinfikovať.

Baktérie
Množstvo baktérií, ktoré sa usadzujú v plastovej fľaši, sa pri každom použití zvyšuje. Vzhľadom k tomu, že od naplnenia fľaše cez distribúciu až po konečné vyloženie na regály obchodu je dlhá cesta, nie je divu. Fľaše sa dotýka spústy ľudí, ukladáme ich na rôznych miestach, a to je v dôsledku veľmi krátka cesta pre baktérie.

Množstvo baktérií v fľašiach často prekračuje bezpečnostné limity a niektorí odborníci dokonca porovnávajú porovnávajú pitie z plastovej fľaše s olizovaním záchodovej misy. Preto by ste mali pravidelne umývať fľaše nielen s využitím pracieho prostriedku a teplej vody. My odporúčame použiť napríklad ocot alebo antibakteriálne prostriedky.