Pozrite sa, akú hroznú cestu prejdú banány, kým sa dostanú na pulty našich obchodov. Takéto ovocie jeme každý deň!

Banány sú najčastejšie nakupovaným druhom ovocia v našich potravinových reťazcoch. Spolu s mandarínkami vedú už niekoľko rokov a každý druhý týždeň vidíme na krikľavých ceduľku ich zníženú cenu. Viete si však predstaviť, odkiaľ a ako banány vôbec prichádzajú?

V niektorých krajinách sú banány ešte obľúbenejšie a prodávanější ako v Európe. Ľudia si z nich pripravujú vynikajúce veci, používajú ich dokonca ako prílohu k mäsu a hlavným chodom. My ich konzumujeme najčastejšie v ich surovej forme, v ovocných šalátoch alebo dezertoch. To, odkiaľ a za akých podmienok sa k nám banány dostávajú, vie však málokto.

Ako zbierať plody banánovníka, ako je triediť a posielať na vývoz do supermarketov po celom svete vedia len tí, ktorí ich zbierajú a následne spracúvajú. Nie je na škodu o tom hovoriť, pretože osud banánov nie je vždy ružový.

Odkiaľ k nám chodia?
Ako deti sme si predstavovali, že banány rastú na plážach obklopené slnečnými lúčmi a šumom mora. Aké detské predstavy! V skutočnosti banány rastú na plantážach. Rajom pre tieto plody je Costa Rica, jedinečná krajina s ideálnymi klimatickými podmienkami. Hlavným exportným ovocím sú práve banány. Ak vývozcovia chcú, aby mali plody banánovníka aspoň tvar a akú-takú zrelosť banánov ako ich poznáme, musí si počkať aspoň 12-13 týždňov.