Nevyhadzujte kôru z mandariniek. Ich všestranné využitie na naše zdravie vás prekvapí!

Keď si nabudúce kúpite mandarínky, nevyhadzujte ich kôru. Takéto všestranné využitie má.

kora z mandarinky-mandarinkova kora
romanklevets/bigstock.com

Pre mnohých z nás je vôňa mandarínok silne spojená s Vianocami. Práve v tomto období ich konzumujeme najviac, no nie je to pravda? Ďalej je dokázané, že prchavé a éterické oleje, ktoré obsahujú kôru citrusových plodov nám nielenže navodzujú skvelú náladu, ale tiež pomáhajú bojovať proti mnohým chorobám.

Keď si nabudúce kúpite mandarínky, nevyhadzujte ich kôru. Dnes si povieme niečo o tom, prečo sú práve oni silnejšie než niektoré lieky v boji proti chorobám.

Kôra z mandarínky: Len 6 gramov sušenej mandarínovej kôry spĺňa každodennú potrebu vitamínu C vďaka obsahu betakaroténu. Kvôli prevencii kardiovaskulárnych ochorení je teda kôra z mandarínky veľmi užitočná. Flavonoid obsiahnutý v nej chráni telo pred vírusmi, zápalmi a má antialergické vlastnosti.

kora z mandarinky-mandarinkova kora
Andregric/bigtstock.com

Vôňa esenciálneho oleja získaná z kôry zrelého ovocia zmierňuje vyčerpanie, znižuje podráždenosť, stimuluje nervový systém, upokojuje a znižuje pocit strachu.

Silicový mandarínový olej zlepšuje farbu pleti, osviežuje ju, vyhladzuje vrásky, je vhodný pre mastnú a zmiešanú pleť a pomáha pri vyrážkach. Zabraňuje výskytu celulitídy. Pred prípravou kôry ju dôkladne umyte špongiou a osušte. 

Na druhej strane sa dočítate o sile kôry z mandarínky: