Bude konečne na Slovensku čisto? Od roku 2022 budú PET fľaše a plechovky zálohovateľné. Toľkoto za ne dostanete

pixabay.com

Naša planéta je zaťažená prebytkom plastov. Otázka, čo s tým sa každým rokom dostávala do popredia stále viac. V súčasnej dobe sa Slovensko môže tešiť z rozhodnutia o zálohovaní PET fliaš a plechoviek.

Suma za jednu fľašu by mala byť 12 centov a za jednu plechovku 10 centov. Na začiatku bude pre vládu znamenať tento projekt náklady 80 000 eur, avšak táto suma je neporovnateľná so sumou, ktorú vďaka tejto zmene štát ušetrí.

pixabay.com

Čítajte tiež: Je to potvrdené! V každom ľudskom tele sa už pravdepodobne nachádzajú mikroplasty!

Minister životného prostredia SR László Sólymos konštatoval, že PET fľaše a plechovky sa konečne dostanú tam, kam patria. Vďaka tomuto opatreniu by sa fľaše mali konečne prestať nachádzať v lesoch a riekach ale na recyklačných linkách. Minister životného prostredia SR tiež poznamenal, že Slovensko je prvou krajinou strednej Európy, ktorá zaviedla takéto opatrenie.

pixabay.com

Vďaka tomuto ekologickému opatreniu by sa malo ročne recyklovať až 60% fliaš z celkového počtu 1 miliarda PET fliaš, ktoré sa ročne dostávajú do obehu. Krajiny, kde je zálohovanie PET fliaš prirodzené sú Chorvátsko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, Estónsko, Nemecko, Holandsko, Litva a tiež krajiny mimo EÚ, Nórsko, Island, niektoré štáty USA, takmer celá Austrália, Izrael a Kanada.

Nenechajte si újsť: Sľubujeme Vám, že po prečítaní tohto článku si vodu v plastovej pet fľaši už nekúpite!