Ľudovo sú známe tieto malé biele bodky pod okom ako ,,krupičky“ Čo však ich výskyt znamená?

vchal/bigstock.com

Existuje veľké množstvo pleťových ochorení, ktoré nás ženy trápia. Dnes sa spoločne prizrieme bližšie bielym bodkám, ktoré nie sú na našej tvári ničím nezvyčajným. Ľudovo ich poznáme po názvom krupička. Odborne sa však tieto nedostatky nazývajú mílie. Ich výskyt prevažuje u novorodencov a batoliat. U dospelých sa objavujú menej, no taktiež pomerne často.

Vznik milií je podmienený kreatínom. Na vašej pleti sa nahromadia zvyšky kreatínu nachádzajúce sa v puzdre. V dôsledku toho nie je možné ich vytlačiť ako obyčajné vyrážky. Neodporúča sa skúšať domáce, často drastické metódy na zbavenia tejto estetickej nepríjemnosti. Navštívte radšej kozmetičku alebo kožného lekára. Oni si dokážu s týmto problémom poradiť tak, že vám na koži potom neostanú nepekné jazvy. Špeciálnou ihlou prepichnú bielu bodku a vytlačia ju. Krupička by sa taktiež dala prirovnať k drobnej cyste vytvárajúcej sa na povrchu vašej tváre.

vchal/bigstock.com

Konkrétnejším miestom ich vzniku je okolie korienkov vlasov alebo okolie korienkov chĺpkov. Preto si pri vykonávaní pravidelnej hygieny tváre nezabudnite skontrolovať aj vrchnú časť čela. Umývanie tváre by nemalo byť len ledabolo, ale dôkladné. Zabrániť tak môžete nielen krupičke, ale aj iným nečistotám či baktériám, ktoré ohrozujú denne vašu citlivú pleť.

Článok pokračuje na ďaľšej strane: