Je to potvrdené! V každom ľudskom tele sa už pravdepodobne nachádzajú mikroplasty!

Nové výskumy zo susedného Rakúska dokazujú, že plasty sa nachádzajú už aj v našom tele.

plasty-mikroplasty-stop plastom
Steidi/bigstock.com

Prvým krokom výskumu bolo to, že si respondenti museli po určitú dobu zaznamenávať všetko, čo zjedli a vypili. Každý respondent pil vodu z plastovej fľaše, či konzumoval jedlo, ktoré bolo zabalené v plastovom obale. Po určitom čase sa mali respondenti dostaviť na odbery stolice. Výsledok vás určite šokuje.

Hrozivý predpoklad rakúskych vedcov sa potvrdil. V stolici každého z respondentov sa objavili stopy mikroplastov. V konečnom dôsledku sa ukázalo, že v ľudskom organizme sa nachádzalo niekoľko druhov daných mikroplastov. Výsledky výskumu publikované v jednom uznávanom periodiku, United Europen Gastroenterology Jornal, ukázali, že mikroplasty môžu mať na ľudský organizmus nepriaznivé účinky.

Tip na článok: Stop drahým čistiacím prostriedkom. 5 trikov, ako udržať kúpeľňu čistú za pár minút!

plasty-zamorena oblast plastami
Rich Carey/bigstock.com

Ako veľmi sú dané mikroplasty pre ľudský organizmus škodlivé ukáže až čas a ďalšie podrobné štúdie. Už teraz sa však odborníci obávajú, že by mikroplasty mohli do tela prenášať patogény, či iné chemikálie, ktoré by mohli imunitný systém oslabiť, či iným spôsobom poškodiť tráviaci trakt.

Neprehliadnite: 12 rodičovských trikov, ktoré vám uľahčia život s deťmi

Rakúski vedci teda dokázali, že mikroplasty nepostihujú len organizmy morských živočíchov, ale čo je horšie má ich vo svojom tele už aj človek. V dnešnom svete, kedy je produkcia plastov na vrchole je to správa, ktorá by nás všetkých mala prinúť zamyslieť sa a zastaviť. Zastaviť ten rozbehnutý kolotoč, ktorým sa ľudstvo ako také rúti do záhuby. 

recyklacia-plasty-recyklacia plastov
AvantaPhoto/bigstock.com

Mohlo vy vás zaujímať: Prečo by ste mali vymeniť balenú vodu, za vodu z vodovodu? Týchto 7 dôvodov vás presvedčí!