Pamätáte sa ešte na Československú desaťkorunu? Takto dnes vyzerajú dievčatá z bankovky!

Tvárami tejto koruny boli Marta Cisáriková a Margita Hlaváčiková. Táto koruna platila neuveriteľných 27 rokov. Jej predstaviteľky poznal každý.

zeny z ceskoslovenskej desat koruny
archív TVMarkíza

Samozrejme, kresba na bankovke musela byť schválená. Ministerstvo financií v Prahe ju aj povolilo a kresba putovala rovno do tlačiarní. Dievčatá priznali, že podľa nich mali najväčšiu radosť hrdí rodičia.

Dievča so šatkou je predstaviteľkou starej Oravy. Má na hlave šatku preto, lebo Margita mala krátke vlasy. Druhá dievčina v pionierskej, s dlhými vlasmi v zapletených vrkočoch, znázorňuje príchod novej doby, ktorá nastala. Dôležitý je aj detail, že Marta drží štetec, ktorí si málokto všimne, keďže je zatienený kvetmi, ktoré ním opeľuje.

ceskoslovenska desat koruna
cs.wikipedia.org

Neprehliadnite: Ako vyzerala hlavná postava Rose z Titanicu v mladosti? Bola to krásna a charizmatická žena, presvedčte sa sami.

Ich podobu maliarka zachytávala neuveriteľné dva roky. Dievčatá sa spolu v detstve neustále hrávali. Maliarka ich dobre poznala a to je aj možno dôvod, prečo si ich vybrala, ako tváre bankovky.

Marta aj Margita sú známe dodnes a tešia sa záujmu zberateľov. O ich podpisy žiadajú Slováci aj bratia Česi. Niektorí žiadatelia im v obálke pošlú aj známku, aby samé nemuseli platiť za ich spiatočné odoslanie. Obidve sa podpisujú priezviskami, ktoré mali ešte predtým, ako sa vydali.  

Celú reportáž si môžete pozrieť na tomto odkaze —> Reportáž tvnoviny.sk<—

Mohlo vy vás zaujímať: Z kedysi rozkošných dievčat sú dnes staré ženy. Pozrite sa, ako sa po rokoch zmenili.